AKADEMİK TÜRKÇE

Bu yoğunlaştırılmış programlar Türkiye'de uzun süre kalmayı planlayan ve Türkiye'deki bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler için hazırlanmıştır. 

Akademik Türkçe kurslarını Puza Akademi'de tamamlayan öğrenciler, üniversitelerde gösterilen dersleri kolayca anlayabilir ve araştırmalarını çeşitli Türkçe kaynakları kullanarak yapabilir.

Akademik Türkçe kursları, öğrencileri üniversitelerin "Türkçe Diploma Sınavlarına" da hazırlar. Türkiye'deki bir üniversitede okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite başvuruları için en az C1 düzeyindeki Türkçe yeterlilik belgelerini veya diplomalarını sunmaları gerekmektedir.  Akademik Türkçe ders programımızı tamamlayan öğrenciler, üniversiteler tarafından ayrı ayrı uygulanan “Türkçe Yeterlilik Sınavına” katılabilirler. Sınavı en az C1 düzeyiyle geçen öğrenciler, sertifika veya diploma almaya hak kazanırlar. Türkçe diploma sınavları hakkında detaylı bilgi edinmek için Puza Akademi Türkçe departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Derslerde üniversitelerde ağırlıklı olarak kullanılan akademik terimlere ve dilbilgisi konularına öncelik verilmekte olup, derslerin tamamı okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Kursta verilen derslerin C1 veya C2 seviyesinde tamamlanması üzerine, kurs sonundaki final sınavında başarılı olan öğrenciler "Puza Türkçe Yeterlilik Belgesi" almaya hak kazanırlar.

Akademik Türkçe kurslarının seviyeleri Avrupa Dil Standartlarına göre hazırlanır ve toplam altı seviyeden oluşur. Bu seviyeler aşağıdaki gibidir:

  • A1 (başlangıç seviyesi 1)
  • A2 (başlangıç seviyesi 2)
  • B1 (orta seviye 1)
  • B2 (orta seviye 2)
  • C1 (ileri seviye 1)
  • C2 (ileri seviye 2)

Ana diliniz olarak Türkçenizi geliştirmek istediğiniz takdirde, dil eğitiminize C2 seviyesinden itibaren devam edebilirsiniz.

İLGİLİ