TÜRKİYE'DE EĞİTİM

 • EĞİTİM

  • 129 Devlet Üniversitesi, 73 Vakıf Üniversitesi, 5 Vakıf Meslek Üniversitesinin içinde olduğu 207 Üniversiteye sahip olan sistemde 58.092 farklı program mevcuttur.
  • Avrupa Konseyi ve UNESCO tarafından kurulan ENIC-NARIC (European Information Centers Network - National Academic Recognition Information Centers) veri tabanında yer alan tüm Türk üniversiteleri ve dereceleri dünya çapında tanınmaktadır.
   • Dünya Üniversite Sıralama Merkezi (CWUR) güncel verilere göre ilk 1000'de 10 ve en iyi 2000'de 61 üniversite bulunmaktadır.
   • Times Higher Education’ın (THE) güncel verilere göre en iyi 500 arasında 2, en iyi 1000 arasında 11 ve en iyi 1500 arasında 34 üniversite ile temsil edilmektedir.
   • URAP güncel verilerine göre ilk 1000'de 13 ve ilk 2000'de 64 üniversite yer almaktadır.
   • QS güncel verilerine göre ilk 500'de 1 ve ilk 1000'de 9 Üniversite; 5 Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi, 4 Tıp Fakültesi ve 4 Sosyal Bilimler ve Yönetim Fakültesi mevcuttur.
  • 150.000 uluslararası öğrenciyi kapsayan toplam 8 milyon üniversite öğrencisine sahiptir.
  • %94,2 okullaşma oranı ile yüksek öğretime erişimde dünyada ikinci ülke
  • Tüm Türk üniversiteleri Yüksek Öğretim Kurulu tarafından akredite edilmiştir ve titiz kalite kontrollerine tabidir.
  • 5 üzerinden 5 Bologna raporu ile, tüm Avrupa ülkelerinde tanınan diploma. Türkiye, 2001 yılından bu yana Bologna Süreci / Avrupa Yüksek Öğretim alanının tam üyesidir.
  • Türk üniversiteleri, kredi transferlerini ve uluslararası öğrenci hareketliliğini kolaylaştıran Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) standartlarını benimser.
  • Erasmus + kapsamında değişim programlarına katılan en başarılı ülkelerden biridir.
  • Mevlana ve Farabi gibi yurt içi değişim programları ile Türkiye'deki diğer şehirlerde eğitim imkanı sunar.
  • 2.000'den fazla yabancı dil kursu İngilizce ve diğer yabancı dillerde öğretilmekte ve bu sayı giderek artmaktadır.

  Kampüs Hayatı

  Türk Üniversiteleri kampüslerde bulunmakta olup bu kampüslerdeki yurtlar, kafeler, spor merkezleri, restoranlar ve parklar size içinde bulunmak isteyeceğiniz aktiviteler için çeşitli fırsatlar sunar. Aynı hobileri, ilgi alanları ve hayalleri olan diğer öğrencilerle sizi bir araya getirecek ve arkadaş edinip işbirliği içinde etkinlikler gerçekleştirebileceğiniz 100'den fazla öğrenci kulübü mevcuttur. Üniversitemizin sosyal yaşamında önemli bir rol oynayan bu kulüpler, sizin katkılarınızla daha da büyüyecek, böylece istediğiniz herhangi bir kulübün bir parçası olabilecek veya kendi kulübünüzü kurabileceksiniz.

  Öğrenci Dostu

  • Öğrenci dostu indirimler ve fiyatlar
  • Üniversitelerin ucuz fiyatlarla sunduğu öğle ve akşam yemekleri
  • Ev yemekleri, baskı malzemeleri, kitaplar gibi hizmetler, dünyanın en büyük ekonomilerinden birinden beklenenden çok daha ucuz olması.
  • Öğrenci fırsatları ile tatil fırsatları
  • Öğrenciler için müzeler, sinemalar, tiyatrolar, spor etkinlikleri ve diğer birçok etkinlik için özel fiyatlar.

  Teknoloji

  Türk üniversiteleri büyük yatırımlarla kampüslerinde ve araştırma laboratuvarlarında yeni teknoloji ve yeniliklerin ön saflarında yer almaktadır.

  Dil

  • İngilizce, Türkçe, Fransızca, Almanca, Rusça programlar bulunmaktadır.
  • İngilizce yaygın büyük şehirlerde ve turistik tatil konuşulmaktadır.

  Sektör İşbirliği

  • Kampüslerde Tekno-kentler
  • Sektörleri temsilen gelen konuk konuşmacılar
  • Özel şirketlerde ücretli stajlar
  • Akademisyenler ve özel sektör işbirliği
  • Üniversitelerin şirketlerle olan anlaşmaları
 • KONAKLAMA

  Uluslararası öğrencilerin, Türkiye'deki eğitim hayatları boyunca barınma ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. Öğrenciler, kampüs içindeki üniversite yurtlarında, şehrin çeşitli noktalarında bulunan devlet yurtlarında, özel yurtlarda ya da şehirde kiraladıkları apartman dairelerinde kalabilirler.

  Devlet Yurtları ve Üniversite Yurtları

  Türkiye'deki devlet yurtlarının tamamı ve üniversite yurtlarının neredeyse tümü bayan ve erkek öğrenciler için ayrı ayrıdır. Odalarda kalan öğrenci sayısı değişken olmakla beraber, ücret tarifeleri genellikle odada kalan kişi sayısına bağlı olarak artabilir ya da azalabilir.

  Yurtlarda tüm öğrencilerin erişimine açık kablolu/kablosuz internet hizmeti bulunur. Bazı yurtların kendi kafeteryası vardır ve buralarda genellikle kahvaltı ve akşam yemeği verilir. Televizyon odası, çalışma odası, mutfak gibi ortak alanlar da öğrencilerin kullanımına açıktır.

  Devlet tarafından işletilen yurtların aylık ücretleri 2019 yılı için 168 TL ile 285 TL arasında değişmektedir. Üniversite yurtlarının ücretleri ise üniversiteden üniversiteye ve konaklanan odanın fiziki özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu konuda en güvenilir ve en güncel bilgiyi başvuracağınız üniversitenin internet sayfasını ziyaret ederek edinebilirsiniz.

  ÖZEL YURTLAR

  Çoğu üniversite yerleşkesinin civarında özel yurtlar bulmak mümkündür. Özel yurtların sunduğu olanaklar çoğunlukla devlet yurtlarından daha fazladır. Ancak buna karşılık olarak ücretleri de daha yüksektir. Özel yurtlarda 1,2,3 ve 4 kişilik odalarda, oda kahvaltı veya yarım pansiyon konaklama imkanı sunulmaktadır. Öğrenciler yurtlarda ders çalışma odaları, çamaşırhane, kafeterya, yemekhane, spor salonu ve sinema salonu gibi alanlardan da yararlanırlar.

  EV KİRALAMAK

  Uluslararası öğrenciler için bir diğer barınma olanağı da ev kiralamaktır. Konut kalitesi ve sayısı anlamında hızla gelişmekte olan Türkiye’de çok fazla kiralık ev seçeneğiniz olacaktır. Fiyatlar şehirden şehre, evin konumuna ve özelliklerine göre değişir. Ancak bütçenize uygun bir ev bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

  Türkiye’deki evler genellikle apartman dairesi şeklindedir. Bu dairelerde yaşam alanı olarak büyük bir salon ve salona ek olarak 1-4 arasında oda bulunur. Tek başınıza kalabileceğiniz bir stüdyo daire de tutabilirsiniz, diğer arkadaşlarınızla birlikte konaklayıp masrafları bölüşebileceğiniz büyük bir ev de. Evlerin büyük çoğunluğunda balkon vardır. Mutfak evin ayrı bir bölümü olarak yer alır. Evlerin ısınması merkezi sistem ya da daireye özel kombi ile sağlanır. 2020 yılında 90 metrekare bir evin ortalama kira bedelleri aşağıda verilmiştir.

  ŞEHİR

  KONAKLAMA FİYATI

  İstanbul

  2000 TL

  Ankara

  1300 TL

  İzmir

  1200 TL

  Bursa

  1100 TL

  Antalya

  1100 TL

  Eskişehir

  1050 TL

  Adana

  1000 TL

  Çanakkale

  900 TL

  Muğla

  800 TL

  * Yukarıda belirtilen fiyatlar evin konumuna ve özelliklerine göre değişiklik gösterecek olup, fikir vermesi amacı ile hazırlanmış şehir merkezinde bulunan mobilyasız ev kira bedelleridir.

 • ÇALIŞMA
  VE GÖÇ

  Uluslararası öğrencilere Türkiye'de okurken haftada 24 saate kadar çalışma izni verilir.

  Kültürel mirası ve artan iş gücü ihtiyaçları sayesinde Türkiye, kabul gören bir göç politikası izlemektedir. Bu politikalarla, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yabancıların göç için daha yüksek şansı vardır.

 • ÖĞRENİM ÜCRETLERİ
  VE BURSLAR

  • Devlet üniversiteleri için düşük ücretler
  • Devlet bursları
  • Özel sektör bursları
  • Özel üniversite bursları

  Türkiye, yüksek kaliteli öğretim seçeneklerini birçok ülkeye göre oldukça düşük eğitim ücretleri ile sunmaktadır. Avrupa ya da Amerika’da benzer kalitede üniversitelere kıyasla ücretler bir hayli uygundur. Uluslararası öğrencilerden alınacak katkı payı miktarlarının alt ve üst limitleri devlet tarafından belirlenmiş olup, net miktarlar üniversitenin inisiyatifine bırakılmıştır.

  Ücretlerin eğitim kalitesine göre çok uygun olmasının yanında çok fazla burs alabilme olanakları mevcuttur. Öğrencilerin Vakıf üniversitelerinde %20 ila %100 arasında değişen eğitim bursu oranlarının yanında konaklama ve yemek bursu kazanma şansları da vardır.

  Türk Hükümeti ayrıca “Türkiye Bursları” (Türkiye Bursları) ile binlerce liyakat temelli tam burs sağlamaktadır. Türkiye Bursları programı, özellikle bu hizmet için bir devlet kurumu olan YTB (Yurtdışındaki Türkler ve İlgili Topluluklar Başkanlığı) aracılığıyla 1960 yılından bu yana yabancı öğrencilere burs hizmeti vermektedir.
  Eğitim ücretleri, her dönem başında ders kayıtlarından önce dönemlik olarak ödenir. Her akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır.

  Öğrencinin özel üniversitelerde gösterdiği akademik başarı durumuna göre üniversiteye girdikten sonra da başarı bursu alma imkanı da vardır.

  Devlet Üniversiteleri

  Fakülte

  Derece

  Yıllık Minimum

  Yıllık Maksimum

  Tıp Fakültesi Fakültesi

  Lisans

  300 $

  7000 $

  Diş Hekimliği Fakültesi

  Lisans

  300 $

  5000 $

  Veterinerlik Fakültesi

  Lisans

  200 $

  4000 $

  Mühendislik Fakültesi

  Lisans

  300 $

  5000 $

  Mimarlık Fakültesi

  Lisans

  300 $

  3000 $

  Güzel Sanatlar Fakültesi

  Lisans

  200$

  3000 $

  Hukuk Fakültesi

  Lisans

  300$

  3000 $

  İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi

  Lisans

  300$

  3000 $

  *Tablodaki fiyatlar Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte, fikir vermek amacı ile yazılmıştır. Üniversitelerin güncel fiyatlarını üniversitenin resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz veya danışmanlarımız ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Devlet üniversitelerinde okumaya hak kazanan yabancı öğrencilerin üniversiteden burs alma şansları yoktur.

  Özel Üniversiteler

  Tıp Fakültesi

  Lisans

  13000 $

  25000 $

  Diş Hekimliği Fakültesi

  Lisans

  12000 $

  20000 $

  Veterinerlik Fakültesi

  Lisans

  7000 $

  12000 $

  Mühendislik Fakültesi

  Lisans

  5000 $

  15000 $

  Mimarlık Fakültesi

  Lisans

  5000 $

  15000 $

  Güzel Sanatlar Fakültesi

  Lisans

  5000 $

  12000 $

  Hukuk Fakültesi

  Lisans

  5000 $

  15000 $

  İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi

  Lisans

  5000 $

  15000 $

  * Yukarıda belirtilen fiyatlar üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte fikir vermek amacı ile yazılmıştır. Bu fiyatlar herhangi bir burs almadan ödeyeceğiniz yıllık harç ücretleridir. Özel üniversitelere başvuru yapan yabancı uyruklu öğrencilerin %20 ila %100 arasında değişen oranlarda burs alabilme imkanları vardır.