GMAT

Graduate Management Admission Test veya kısaca GMAT, işletme okullarına yapılacak olan başvuru sürecinin önemli bir parçasıdır.

GMAT hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

 • GMAT NEDİR?

  GMAT, dünya çapında lisansüstü işletme programlarına (MBA) giriş için genellikle gerekli olan çoktan seçmeli, bilgisayar tabanlı ve bilgisayar uyarlamalı, standart hale getirilmiş bir sınavdır. İşletme okullarına, adayların lisansüstü düzeyde akademik çalışmalara hazır olma seviyelerini belirleyecek ortak bir ölçüt sağlamak üzere GMAC tarafından üretilmekte, geliştirilmekte ve yönetilmektedir. İşletme okulları kabul komiteleri, lisansüstü işletme programlarının eğitim koşullarına hazır olup olmadığınızı değerlendirmek için, mesleki deneyiminiz, akademik not çizelgeniz ve destekleyici materyallerinizle birlikte GMAT puanınızı da dikkate almaktadır.

  Öğrencilerin yazılı materyalleri analiz etme ve değerlendirme, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri ile temel aritmetik, cebir, geometri, çok kaynaklı veri analizi ve dilbilgisi alanlarındaki hakimiyetlerini ölçer. GMAT eleştirel düşünme becerilerinizi sınayan ilk ve en önemli sınavdır. Bilgi yoluyla mantık yürütmeyi bilmek ve bilgiyi analiz etmek, yüksek bir GMAT puanının anahtarıdır.

 • GMAT SINAVININ FORMATI NEDİR?

  Bu sınav Quantitative, Verbal, Integrated Reasoning ve Analytical Writing Assessment olmak üzere puanlama yapılacak dört bölüme ayrılmıştır.

  Quantitative Section

  Quantitative Section aritmetik, cebir, geometri ve analitik yetenekler gibi temel matematik bilginizi 62 dakikada ölçmektedir. İki türdeki 31 sorudan oluşur: veri yeterliliği ve problem çözme. Veri yeterliliği soruları, ifadelerin soruyu cevaplamak için yeterli veri sağlayıp sağlamadığını belirlemek üzere iki veri ifadesi ile karşımıza çıkarken, problem çözme soruları ise lise matematik bilgilerini ölçmek üzere beş şıklı cevap seçeneğiyle birlikte sunulur.

  Verbal Section

  Verbal Section, standart yazılı İngilizceye olan hakimiyetinizi, argümanları analiz etme becerinizi ve eleştirel okuma yeteneğinizi 65 dakikalık bir sınavla test eder. Bölüm üç türdeki 36 sorudan oluşmaktadır: eleştirel mantık yürütme/muhakeme, cümle düzeltme ve okuduğunu anlama. Eleştirel mantık yürütme soruları, bir argümanı parçalara ayırmanızı ve bununla ilgili soruları cevaplamanızı isterken, cümle düzeltme sorularının bir kısmı altı çizili olarak verilir ve ardından cümle içinde en uygun seçeneği bulmanız için size beş cevap seçeneği sunar. Son olarak, okuduğunu anlama bölümünde işletme veya farklı bilim dallarında (felsefe, biyoloji, fizik) eleştirel okuma ve analiz konularında yazılmış akademik makaleler sunar.

  Integrated Reasoning

  Integrated Reasoning bölümü, birden çok kaynaktan alınıp sunulan bilgileri farklı biçimlerde değerlendirme yeteneğinizi ölçer.

  Analytical Writing Assessment

  Analytical Writing Assessment, Verbal Sectiondeki eleştirel bir mantık yürütme sorusunda bulacağınız ifadeye benzer kısa bir argüman sunar. Sizden argümanın yapısını eleştiren bir kompozisyon yazmanız istenir.

 • GMAT PUANLAMASI
  NASIL YAPILIR?

  GMAT, sınav sorularını cevaplamanız esnasında gösterdiğiniz performansa göre uyum sağlayan bilgisayar uyarlamalı bir testtir.  Testin başlangıcında, bilgisayar ortalama bir puanınız olduğunu varsayar ve size orta zorluk derecesinde bir soru sorar. Soruları doğru olarak yanıtladığınızda, bilgisayar daha zor sorular sormaya başlar. Yanlış cevaplar verdiğinizde ise bunun tam tersi geçerli olur. Puanınız, sadece doğru veya yanlış verdiğiniz cevaplara göre değil, aynı zamanda cevaplanan soruların zorluk seviyesine göre yetenek seviyenizi hesaplayan bir algoritma tarafından belirlenir.

  (Yeşil renk: DÜŞÜK, Turuncu renk: ORTA, Eflatun renk: YÜKSEK)

İLGİLİ